Психологічна допомогалочка


Нічні жахи в дітей: поради батькам

Жахи – як і більшість снів – приходять на тій стадії сну, коли мозок дуже активний і сортує новий досвід і нову інформацію для вивчення й запам'ятовування. Яскраві образи, які обробляє мозок дитини, можуть здаватись такими ж реальними, як і емоції, які вони викликають.
Ця частина сну відома як фаза швидкого сну або фаза швидкого руху очей (ШРО-фаза/REM-фаза), для неї характерний швидкий рух очних яблук, який можна помітити під закритими повіками людини. Жахи, як правило, відбуваються у другій половині нічного сну, коли тривалість REM-фази більше.
Якщо розбудити дитину під час страхітливого сну, образи її сновидіння залишаються ще свіжими й можуть здаватись абсолютно реальними. Тому дитина пригнічена й відчуває природний страх, унаслідок чого й кличе батьків для захисту.
Приблизно з досягненням дошкільного віку діти починають розуміти, що жах – це лише сон, він не відбувається насправді, отже, не може нашкодити. Однак це знання не вберігає їх від почуття страху. Навіть старші діти відчувають себе наляканими і коли прокидаються від сну, сповненого жахів, їм потрібно, щоби батьки заспокоїли їх і допомогли знову відчути себе захищеними.
У більшості випадків жахливі сни приходять без жодної видимої причини. Іноді вони трапляються, коли дитина відчуває стрес або переживає якісь зміни в житті. Тривожні події або ситуації, такі як переїзд, перехід у нову школу, народження брата або сестри чи напружені стосунки в сім'ї, також можуть відображатись у тривожних снах.
Іноді нічні жахи є частиною реакції дитини на такі травмуючі події, як стихійні лиха, аварії або тілесні ушкодження. Для дітей з добре розвиненою уявою причиною нічного жахіття може стати читання страшної книги перед сном або перегляд фільму жахів.
Теми жахливих сновидінь зазвичай відображають те, що дитина переживає в цьому віці: боротьбу з агресивними емоціями, самотність або страх перед розлукою. Персонажами таких снів можуть бути монстри, бандити, тварини, уявні істоти, знайомі люди, знайомі місця й події, об'єднані незвичайним, часом зовсім нелогічним, чином.
Маленькі діти можуть бачити в жахливих снах, що їх поїдають, утрачають, переслідують або карають. Іноді нічний жах містить знайомі фрагменти подій і переживань дня, але зі страшним спотворенням. Дитина не може запам'ятати кожну деталь такого сну, але, як правило, пам'ятає деякі образи, персонажів чи ситуації та страшні моменти.
☀️Стимулювання приємних сновидінь
Батьки не можуть запобігти жахливим снам, але можуть забезпечити дитині повноцінний нічний відпочинок, який сприятиме приємним сновидінням.
Щоб допомогти дитині розслабитись, коли настає час лягти в ліжко, та асоціювати сон з безпекою й комфортом, докладіть усіх зусиль, щоб діти робили таким чином:
- лягали спати і прокидались в однаковий час;
- заспокоювалися й засинали не поспішаючи, з почуттям безпеки й захищеності. Це може включати в себе прийняття ванни перед сном, ваші обійми, читання або тиху розмову про приємні події дня;
- спали в затишному ліжку, і це ліжко було б тихим і спокійним місцем для сну. У цьому можуть допомогти улюблена іграшка, пухнастий ведмедик, нічник або талісман – оберіг снів;
- не дивилися страшні фільми, телевізійні шоу та не читали страшні історії перед сном, особливо, якщо раніше ці фільми й історії вже служили причиною появи нічних жахів;
- знали, що жах не є реальністю, що це просто сон, і він не здатний заподіяти їм шкоди.
☀️Після жахливого сну
Ось кілька способів того, як допомогти дитині прокинутись від сну, сповненого жахіть.

  • Переконайте свою дитину, що ви на місці, поруч з нею. Коли дитина з почуттям страху прокидається від сну, ваша спокійна присутність допомагає їй відчути себе захищеною. Знання того, що батьки поруч, допомагає дитині зміцнити почуття власної безпеки.
  • Поясніть дитині, що сталося. Нехай ваша дитина знає, що це був жахливий сон, і тепер все скінчилось. Ви можете сказати щось на зразок: «Тобі приснився поганий сон, але тепер ти прокинувся, і все добре». Переконайте дитину, що все страшне, що вона побачила в жахливому сні, не відбудеться в реальному світі.
  • Запропонуйте спокій і захищеність. Продемонструйте дитині, що ви розумієте її почуття страху і вважаєте його абсолютно нормальним. Розкажіть, що всі люди бачать сни, іноді ці сни бувають страшними й можуть здаватись реальними, тому злякатися цілком природно.
  • Застосуйте чарівництво. Магічна сила вашої любові й захисту може творити дива з дошкільнятами та дітьми молодшого шкільного віку, в яких у силу віку особливо розвинена яскрава уява. Ви можете примусити зникнути вигаданих монстрів за допомогою вигаданого «чарівного» спрея. Подивіться в шафу й під ліжко та переконайтесь у тому, що вони повністю «розчинились» у просторі.
  • Підніміть дитині настрій за допомогою освітлення. Нічник (він може бути оригінальним, із зоряним небом тощо) або світло в коридорі можуть допомогти дітям відчути себе в безпеці, коли, готуючись до сну, вони опиняться у своїй затемненій кімнаті. Ліхтарик над ліжком також може бути ефективним знаряддям позбавлення від жахливих снів.
  • Допоможіть дитині знову заснути. Запропонувавши дитині розраду, ви можете змінити її настрій. Щоб допомогти їй заснути, спробуйте ось що: дайте їй улюблену м’яку іграшку, запропонуйте ковдру, подушку, нічник, талісман – оберіг снів або приємну музику. Або обговоріть, які приємні сни вона би хотіла побачити. І, можливо, таке заспокоєння варто засвідчити поцілунком ручки й тихенько вийти з кімнати.
  • Будьте хорошим слухачем. Досвітньої пори немає необхідності довго обговорювати жахливий сон дитини, просто допоможіть їй відчути себе захищеною, спокійною, у повній безпеці й готовою знову заснути.

Але вранці ваша дитина, напевно, захоче докладно розповісти вам про свій страшний сон. Уважно вислухайте її. Адже якщо розмовляти про нього, а можливо, навіть намалювати сон або написати про нього в денний час, багато страшних образів гублять свою силу. Ваша дитина може отримати задоволення, придумуючи нове, більш доречне закінчення свого страшного сну.


 

Опубліковано 07.10.2022 автор Христопалова Валентина Павлівна

<< Попередня 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 Наступна >>